
Thin Title
NÁDORVÁROSI SPORTHORGÁSZOK EGYESÜLETE GYŐRHORGÁSZREND
Holt-Marcal 08-131Pándzsa-patak 08-174
[Érvényes: 2025 február 1-től a 2025. horgászévreI:
AZ EGYESÜLET VÍZTERÜLETEINEK NEVE, HATÁRAI:
A Holt-Marcalnak a gyirmóti kereszttöltéstől a Rába folyó töltésébe épített zsilipig terjedő szakasza, (a terület víztérkódja: 08-131-1-1) valamint a Pándzsa patak a veszprémi vasútvonal hídjától a Holt-Marcalba való betorkolásáig (a terület víztérkódja: 08-174-1-1). Kijelölt kíméleti terület a Holt-Marcalon (Felsővíz) a Malom-árok jobb oldalán, a Kőhídi-ároktól az összefolyásig terjedő szakasz, a Marcal- tavon (Alsóvíz) a szigetek, a Pándzsa-patak torkolatától kezdődő nádas teljes szakasza, a Patkó jobbpartja és a tó közötti mocsaras terület. A kijelölt kíméleti területeken egész évben tilos a horgászat! A Rabkerti (Helbényi) zsilip, a Kovalter zsilip, a Pándzsa-patak árapasztó műtárgyairól, valamint a gyirmóti keresztöltésbe épített áteresznél a műtárgyról horgászni tilos! (Az érintett létesítményeknél a műtárgy fogalma alatt a mesterségesen kialakított, lebetonozott, valamint kikövezett partrészt kell érteni.) Éves vendégjeggyel, hetijeggyel, napijeggyel a Pándzsa-patakon, a Marcal-tó (Alsóvíz) teljes területén, beleértve az ún. „Patkót” is, a Felsővízen az ún. „Malomárok” területén lehet horgászni. Ezen engedélyek birtokosai a Felsővíz azon részén, ahol tanyarendszer van érvényben, csak a tanyatulajdonos jelenlétében, annak vendégeként horgászhatnak.
II. A HORGÁSZAT ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI
1.A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az Országos Horgászrend és a helyi horgászrend szabályait.
2.Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint egészségügyi, környezetvédelmi, halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén jogszabály, üzemeltetési szabályzat vagy hatósági határozat érvényesítése okán, továbbá horgászverseny, telepítés, munkavégzés esetén a halgazdálkodási hasznosító a horgászatot, vagy annak módját rendkívüli tilalomként, a horgászrendet kiegészítő eseti hirdetményében átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános, vagy csak meghatározott idősávra, területre kiterjedő. A halgazdálkodási hasznosító a rendkívüli tilalmakat azok hatályba lépése előtt legalább 3 nappal – ide nem értve a vis maior eseteket – köteles közzétenni.
3.A horgász a horgászat kezdete előtt jogosult, egyben köteles a területi jegyen szereplő vízterületek aktuális horgászati információinak (telepítések, rendkívüli tilalmak, horgászversenyek) megismerésére is. Ez az információszolgáltatás, eseti hirdetményi közzététel a halgazdálkodási hasznosító hivatalos honlapján, valamint a közösségi oldalán, továbbá vízparton kifüggesztett hirdetményben és a halőri tájékoztatás útján is megvalósulhat, valamint lehet a HORINFO szakrendszerben nyilvántartott e-mail címre kiküldött vagy a horgász személyes profiljának megnyitásakor megjelenő üzenet vagy dokumentum. Az érvényes vízterületi, horgászszervezeti tájékoztatók elérhetők a www.nadorvaros-he.hu oldalon
4.A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása. Ellenőrzés esetén biztosításon a helyszínen történő fizikai felmutatás vagy az e-horgászokmányok HORINFO szakrendszeren vagy a MOHOSZ „Horgász” applikáción keresztül történő bemutatása értendő. Ha a horgászokmány elektronikusan vagy elektronikusan is előállításra került és a horgász egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén azt be tudja mutatni, akkor nem kötelezhető a papíralapú okmány bemutatására. Jelen szabály a helyi horgászrend, horgászrendi kivonat bemutatására is érvényes.
5.A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
6.A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány fogási naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába. A fogási naplóba a kifogott és megtartani kívánt méret és darabszám korlátozással is védett halfajok egyedeit haladéktalanul, a horogtól való megszabadítás után, még a szerelék újradobása előtt be kell írni!
7.A horgászat kötelező tartozékai: szalagmérce, digitális, vagy legalább 0.1 kg osztású analóg halmérleg, horogszabadító, megfelelő méretű és minőségű merítő háló és pontymatrac. Sportcélú horgászjeggyel rendelkezők számára szalagmérce és a halmérleg nem kötelező.
8.A dátumot hónap, nap, óra, és perc formátumban, négy számjeggyel, arab számokkal kell megadni. Akifogást követően a megtartani kívánt méret és vagy darabkorlátozás alá eső halat a megfelelő halfajta rovatba a mérlegelést követően 0,5 kilogramm pontossággal (pl. 2.5 kg) kilogramm mértékegységben egyenként kell beírni. A darabszámkorlátozással nem védett halak összsúlyát a halfajnak megadott kódot tartalmazó rovatba szintén kilogramm mértékegységben a horgászat befejezésekor, a horgászhely elhagyása előtt kell beírni. Ha a horgász a nap folyamán a horgászhelyét elhagyja, és a horgászatot másik helyen, vagy ugyanazon a horgászhelyen, de későbbi időpontban folytatja, a beírást értelemszerűen egy napon többször is meg kell ismételnie
9.A horgász a megtartani kívánt zsákmányt köteles a horgászat befejezéséig a horgászhelyen tartani! 10.A horgászat nem lehet anyagi haszonszerzés eszköze: A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos.a. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. b.Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére. c.Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.
11.A horgász köteles az általa észlelt halgazdálkodással, természetvédelemmel kapcsolatos szabálysértést haladéktalanul bejelenteni a területi jegyen (online vásárlás esetén a területi jegy mellékletét képező horgászrendi kivonaton szereplő) halőri telefonszámon.a.Halőri bejelentőszámok: /+36204848504 +36703140031 / +36302562722
III. A TERÜLETHASZNÁLATRA ÉS KÖRNYEZETVÉDELEMRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
1.A horgászat során a környezet védelmét mindenkor szem előtt kell tartani! A horgász a horgászhely elfoglalása előtt az esetlegesen ott található szemetet köteles eltávolítani, annak elhagyása után szemetet nem hagyhat hátra. Tilos az összegyűjtött szemetet a vízparton tárolni! Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. Statikus horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzetben) csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét összegyűjtése, eltakarítása előzetesen megtörtént, a keletkezett szemetet a horgászat befejezése után minden horgász köteles haladéktalanul elszállítani.
2.Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a horgászat folytatása nem lehetséges. Ebben az esetben a hivatásos halőr jogosult hatósági intézkedés kezdeményezésére.
3.Tüzet gyújtani csak az arra vonatkozó jogszabályok betartásával lehet, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre.
4.Tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése Tilos a meglévő növényzettel benőtt területek megbontása, a horgászhely, a vízpart jellegének megváltoztatása, a horgászhely kialakítása, karbantartása során, természetidegen anyag (kő, beton, tégla) felhasználása!
5.Tilos a vízben és a vízparton található hasznos vízállatok gyűjtése, bármely gerinces állatfaj egyedeinek elpusztítása, azoknak sérülés okozása, élettevékenységük megzavarása.
6.A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelését köteles a halőr vagy a halgazdálkodásra jogosult felé azonnal bejelenteni.
7.A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű (nem romlott) és a szükséges mennyiségű etetőanyag, csaliféleség használható fel. A horgászat során a hely jelölésére használt eszközöket, tárgyakat a horgászat befejezése után a vízből minden esetben el kell távolítani.
8.A horgász sötétedés után köteles horgászhelyét folyamatosan, a víz és a vízpart felőli is, (amennyiben szükséges több fényforrás alkalmazásával) jól láthatóan megvilágítani!
9.Az Egyesület vízterületein tilos a fürdés, valamint bármilyen vízi jármű használata, kivéve a Felsővíz horgászrendjében szabályozott csónakhasználatot.
IV: SPECIÁLIS HORGÁSZRENDI ELŐÍRÁSOK
1.Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően vízterületeinken a méret és darabszám korlátozással védett halfajok megtartható legkisebb méretei a következők: ponty 35 cm, amur 50 cm, csuka 45 cm, süllő 40 cm, harcsa 80 cm.
2.A kifogott 5 kg tömeget meghaladó méretű pontyot, süllőt, csukát valamint a 10kg tömeget meghaladó amurt megtartani tilos, azt a vízbe kíméletesen és haladéktalanul vissza kell helyezni! A kifogott hal tömegének pontos megállapítása a horgász kötelessége.
3.Éves területi engedély birtokában naptári havonta 1db a 10kg-os súlykorlátozást meghaladó amur megtartható!
4.Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően a méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből a felnőtt horgász naponta fajonként 2 db-ot, összesen 3 db-ot, az ifjúsági horgász fajonként 2 db-ot, összesen 2 db-ot tarthat meg.
5.Ponty halfajból adott naptári héten (hétfő 0 órától vasárnap 24 óráig) legfeljebb 6 db, ifjúsági területi engedéllyel hetente 3 db tartható meg
6.Ragadozóhalakból (Csuka, harcsa, süllő, kősüllő, balin) adott naptári héten (hétfő 0 órától vasárnap 24 óráig) legfeljebb 4 db, ifjúsági területi engedéllyel hetente 2 db tartható meg
7.Az esetlegesen megtartani kívánt 2 db süllő kifogása után a továbbiakban célzottan süllőre horgászni tilos!
8.Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően éves területi engedéllyel a felnőtt horgász 30 db, az ifjúsági horgász 15 db pontyot tarthat meg. (1/2-éves területi engedéllyel a felnőtt 15 db pontyot tarthat meg).
9.Éves területi engedéllyel a felnőtt horgász a méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből (a pontyot is beleértve) összesen 50db-ot, a felnőtt féléves területi jeggyel valamint az ifjúsági horgász 25 db-ot tarthat meg. Az engedélyezett darabszám kifogása után új területi engedély nem váltható! Gyermekhorgász éves területi jegy birtokában fajtól függetlenül napi 1 db, heti 2 db, éves viszonylatban összesen 5 db nemes halat tarthat meg.
10.Az őshonos és idegenhonos darabszám korlátozással nem védett „egyéb” halfajok egyedeiből a felnőtt, ifjúsági, és gyermekhorgász egyaránt naponta összesen 5 kg-ot tarthat meg, amelyből legfeljebb 3 kg lehet a darabszám korlátozással nem védett őshonos „egyéb” hal.
11.A méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből éves területi engedéllyel legfeljebb 100 kg, féléves és ifjúsági területi engedéllyel 50 kg hal tartható meg. A darabszám korlátozással nem védett őshonos halfajok egyedeiből naptári hetenként maximum 10 kilogramm, éves szinten 50 kilogramm tartható meg.
12.Az általános jogszabályi rendelkezésektől eltérően a compó halfaj kifogása egész évben Tilos!
13.A csuka fajlagos fogási tilalmának kezdetétől a süllő fajlagos fogási tilalmának végéig ragadozó halakra célzottan horgászni, élő és döglött csalihalat, halszeletet, műcsalit a horgászhelyen és a horgászcsónakban tartani, azzal horgászni, továbbá balint, csukát, kősüllőt, sügért, süllőt megtartani tilos!
14.Kivételt képez a célzott harcsahorgászat, amely kifejezetten harcsázó szerelékkel és 15 cm-nél nem kisebb élő csalihallal használható! A harcsázó szerelék meghatározása: legalább 0,5 mm-nél vastagabb monofil, vagy 0,3 mm-nél vastagabb fonott főzsinórral szerelt felszerelés, amelynek végszereléke valamely a harcsahorgászatnál használatos úszós rendszer (álló vagy fekvő stupek, bója, ideértve az ún. „szakítós” szereléket is) szerint van összeállítva.
15.Etetőhajó használatának szabályai: vízterületünkön etetőhajót csak a területi engedély mellé kiegészítő engedélyként megvásárolt ún. bojlis (behúzós) engedély birtokában lehet használni. A bojlis engedély megvásárlása esetén az etetőhajót kizárólag etetésre, valamint bojlis és harcsahorgászatra alkalmas végszerelék bejuttatására lehet használni. A bojlis szerelék meghatározása: A horgász szerelékenként egy darab, egy ágú horoggal, horgászhat. Etetőkosarat behúzásos módszer alkalmazása esetén nem szabad használni. A hajszálelőkés, élettelen csali felkínálása kötelező irányelv. Fonott főzsinórok használata tilos! Fonott előtétzsinór maximálisan 20 méteres hosszúságban használható. A felszerelések a partvonalra merőlegesen húzhatók be, oldalra eltérni csak a többi horgász zavarása nélkül lehet. A behúzós engedély birtokosa kizárólag saját végszereléke behordására jogosult! Amennyiben több horgász használ egy etetőhajót, a kiegészítő behúzós engedéllyel mindegyiküknek rendelkeznie kell! Behúzós engedély nélkül etetőhajót használni, azt a horgászat ideje alatt a horgászhelyen, gépjárműben tárolni tilos!
16.Etetőhajó használatával és behordásos módszerrel éves szinten összesen 15 db méret és darabszám korlátozással védett nemeshal (kizárólag ponty, amur és harcsa) tartható meg, amely az éves fogási kvótába beleszámít!
17.Ragadozóhalara történő horgászatnál élő csalihalas módszer esetén a célzott harcsahorgászatot kivéve csak egyágú horog használható, harapásálló előke (fém, kevlár) használata megengedett. vágóhorog használata tilos.
V. FELSŐVÍZ HORGÁSZRENDJE:
1.Ezen a vízszakaszon egész évben tanyarendszer van érvényben, más tanyája csak a tanyahasználatra jogosult engedélyével vehető igénybe. A tanyahasználati engedély kizárólag abban az esetben érvényes, ha azt az egyesület vezetőségének valamely tagja hitelesíti. A tanyahely használójának változása esetén az új jogosultat csak az egyesület elnöke jelölheti ki, új tanyahely kijelölése kizárólag az elnök engedélyével történhet! A kijelölt tanyahelyek között egész évben tilos a horgászat!
2.A tanyahelyen történő horgászat csak a szomszéd tanyákon horgászók zavarása nélkül gyakorolható! Amennyiben a szomszéd tanyán egyidejűleg horgásznak, a horgászatot (egyoldalas tanyahely esetén) a vízterület teljes szélességében a két tanyahely közötti távolság felén belül kell gyakorolni. Amennyiben a szomszédos tanyát jogosan használó horgász később érkezik, az őt a horgászatában bármilyen módon zavaró, az esetlegesen a két tanyahely közötti távolság felén túl eső területen levő végszereléket a horgász haladéktalanul, külön kérés nélkül köteles onnét eltávolítani!
3.A tanyahelyhez jutás lehetőségeit, a horgászstég építésével, fenntartásával kapcsolatos tudnivalókat a „tanyahasználati szabályzat” tartalmazza, amely jelen horgászrend 6 számú mellékletét képezi 4.Október 15.-e és a követkető év január 31.-e között a Felsővíz egész területén érvényes területi jegy birtokában egyesületi tagok számára a pergető horgászat engedélyezett. Ezen időszakban a tanyarendszer ideiglenesen és részlegesen feloldásra kerül. A kijelölt tanyahelyeken a tanyatulajdonos távollétében, annak írásos engedélye nélkül a pergető horgászat gyakorolható az alábbi megkötésekkel: Nem lezárt kialakítású stégre mindenki saját felelősségére mehet rá, az esetlegesen bekövetkező balesetekért sem az Egyesület vezetőségét sem a tanya tulajdonosát felelősség nem terheli. Kizárólag a műcsalival végzett pergető horgászat engedélyezett. (Természetesen ez a megkötés a tanyatulajdonosra, a tanyát írásos engedéllyel használó horgászra nem vonatkozik.) A tanyatulajdonos kivételével és a tanyát engedéllyel használó kivételével kizárólag partról lehet horgászni, csónak és más vízijármű nem telepíthető, a hosszirányú csónakközlekedés továbbra is tilos! Tilos a feljutást megkísérelni a lezárt stégekre, továbbá tilos a kikötött csónakokból való horgászat is! Tilos a tanyahelyen tartózkodó horgász bármilyen mértékű zavarása, horgászatának akadályozása, kétoldalas tanyahely esetén beleértve a szemközti oldalon horgászót is! A parti növényzetben bármilyen változtatás, például beálló kitaposása, a nádfal megbontása stb. szigorúan tilos! Amennyiben az adott horgászhelyen a pergető horgász ismétlődően (kétszer egymás után) méreten aluli ragadozó halat fog, vagy külső akadással akasztja meg bármely halfaj egyedét, a halállomány védelme érdekében az adott helyen a pergető horgászatot azonnal be kell fejezni.
5.A vízterületen a csónakközlekedés kizárólag a kétoldalas tanyahelyek esetén engedélyezett, és csak keresztirányú lehet! Csónakkikötő karó csak a horgászat ideje alatt használható, a horgászat végeztével azt a vízből el kell távolítani, tilos az etetés megjelölésére karót használni! A csónakkal rendelkező horgász köteles a csónakban látható helyen névtáblát elhelyezni, amelynek tartalmaznia kell a tulajdonos nevét és lakcímét!
6.A gátőrház alatti belvízelvezető (szivattyú) csatornában horgászni, csalihal fogó hálót használni egész évben tilos!
Etetésre alkalmanként, személyenként és botonként 1 kg etetőanyag használható fel. Etetésre kizárólag gabonafélék magvai, valamint, állategészségügyi szempontból ellenőrzött bolti etetőanyag használható fel. Tilos erjedő, penészes etetőanyag vagy magvak vízbe juttatása. Egyéb állateledellel, konyhai hulladékkal és melléktermékekkel etetni tilos!” A Környezetvédelmi Hatóság határozatban a vízterület egyes részein, meghatározott időszakra etetési tilalmat rendelhet el. A tilalomról eseti hirdetményben tájékoztatjuk horgásztársainkat.
7.A vízterület jelentős része környezetvédelmi szempontból fokozattan védett területnek minősül. A fokozottan védett terület elhelyezkedéséről a Horgászrend 3. számú mellékletét képező térképvázlat alapján tájékozódhatnak. A védett minősítésű területeken való horgászathoz az illetékes Hatóság által kiadott engedély szükséges. Az engedélyt a Hatóság Egyesületünk számára állítja ki, amely így minden érvényes területi jeggyel rendelkező horgászra vonatkozik: A védett területen horgászók a Hatóság rendelkezése értelmében kötelesek a természetvédelmi engedélyt kinyomtatva maguknál tartani, az abban foglalt rendelkezéseket és korlátozásokat megismerni és maradéktalanul betartani. (A természetvédelmi engedély letölthető az Egyesület honlapjáról)
8.A fokozottan védett területeken gépjárművel közlekedni, csak közvetlenül a parti sávban, a meglévő, a parthoz legközelebb eső nyomvonalakon lehetséges! A rétek növényzetében okozott bármilyen szándékos, vagy gondatlan kártétel, környezetkárosításnak minősül!
VI. ALSÓVÍZ (MARCAL-TÓ) HORGÁSZRENDJE:
1.A vízterületen kötött horgászhely nincs, helyfoglalás érkezési sorrend szerint.
2.A vízparton vízi létesítmény (stég, horgászállás) nem építhető. Tilos a vízpart bármilyen megváltoztatása, feltöltése, elkerítése, a meglévőkön kívül új horgászhely létesítése.
3.A „Patkó” vízterületén a horgászat csak a bal parton kialakított horgászhelyeken engedélyezett.
4.A horgászat kötelező kelléke a horgász mellett elhelyezett azonnal használható kinyitott állapotban levő pontymatrac és a nagyméretű legalább 70x70 cm-es méretű merítő szák!
5.A vízparti sátorozás a vonatkozó hatósági és közegészségügyi szabályok betartása mellett megengedett! A sátrat csak a vízparti közlekedést nem akadályozó módon szabad felállítani. A táborozás befejezésekor a sátrat le kell bontani! A vízpartra lakókocsi, lakóautó nem telepíthető! A vízparton való életvitelszerűen végzett folyamatos táborozás tilos!
6.A 24 órát meghaladó horgászatot annak megkezdése előtt a nadorvarosihe@gmail.com e-mail címen be kell jelenteni, megjelölve a horgászat kezdetének és a tervezett végének időpontját. Folyamatos horgászatra maximum 72 óra időtartamig adunk engedélyt. 72 óra letelte után a vízpartot el kell hagyni, a sátrat le kell bontani. Egy hónapon belül a hosszabb időtartamú horgászatok számát a következőképpen szabályozzuk: Két hosszabb időtartamú (24-48 óra közötti) horgászat között legalább 4 naptári napnak kell eltelnie (pl péntektől szombatig tartó horgászat esetén legközelebb a következő hét csütörtökén lehet az újabb horgászatot megkezdeni.
VII. PÁNDZSA-PATAK HORGÁSZRENDJE
1.A Pándzsa-patak egyesületi kezelésben levő szakaszán december1.-től április 30.-ig tilos a pergetéses horgászmódszer (mű és természetes csalival egyaránt) alkalmazása, ide nem értve a klasszikus száraz vagy nedves léggyel, legyezőbottal végzett legyezéses horgászmódszert.
2.A Pándzsa-patakon a telelő és ívó halállomány védelmében a csalihalháló használata november 1. és június 1. között tilos!
3.A Pándzsa patakon a darabszám korlátozással nem védett őshonos halfajok egyedeiből maximum napi 3 kg, naptári hetenként maximum 10 kilogramm fogható ki.
VIII. HALVÉDELMI ÉS HORGÁSZETIKAI ELŐÍRÁSOK
1.A drótszák valamint épített fém haltároló (ketrec, mosógépdob) használata hal tartására tilos!
2.A gyári műcsalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos!
3.Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos!
4.Vágóhorog használata tilos!
5.Hármashorog csak a IV./13. pontban meghatározott harcsázó felszerelésen segédhorogként alkalmazható. Egyéb csalihallal történő horgászat csak egyes horoggal gyakorolható
6.A kifogott hallal való kulturált bánásmód alapkövetelmény! A kifogott hal horogszabadítását haladéktalanul és körültekintően kell elvégezni! Horogszabadító használata kötelező! Ha méreten aluli ragadozóhal a horgot elnyeli, annak kiszabadítását nem szabad megkísérelni: a zsinórt elvágva a halat az elnyelt horoggal együtt haladéktalanul vissza kell engedni. Ha a kifogott halat meg kívánjuk tartani, azt a horgászat végéig fajtól függetlenül, a hal mozgását nem akadályozó, oxigénellátását biztosító tartószákban kell tárolni, vagy ki kell pányvázni. Vödörben a 15 centimétert meg nem haladó hosszúságú csalihalat kivéve kifogott hal nem tárolható.
7.A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását. A mennyiben a horgász a horgászhelyét bármilyen időtartamra elhagyja, a bevetett horgászkészségeket köteles a vízből kivenni! Horgászhelynek minősül a bevetett botok helyétől számított 10 méteres sugarú körön belüli terület.
8.A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos!
9.A kifogott halat a vízparton tisztítani tilos!
10.A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.
X. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
1.A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.
2.Az érvényes Magyar Horgászkártyához kapcsolódó horgász balesetbiztosítás feltételeiről a MOHOSZ ad tájékoztatást.
3.A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
4.A horgászat rendjével kapcsolatosan a helyi horgászrend által nem szabályozott kérdésekben a MOHOSZ Országos Horgászrendje érvényes.5.Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
Jelen horgászrendet a Nádorvárosi Sporthorgászok Egyesületének Vezetősége 2025/1 (01.23) számú határozatával elfogadta, érvényességének kezdete 2025.február 1.
1. számú mellékletNapijeggyel elvihető halmennyiségek Az egyesület vízterületein a méret és darabszám korlátozással védett halfajokból felnőtt horgász által megtartható halmennyiség 24 órás területi jeggyel fajonként 2db összesen 2 db
48 órás területi jeggyel fajonként a területi jegy váltásától számított megkezdett 24 óránként 2db, összesen 4 db
72 órás területi jeggyel fajonként a területi jegy váltásától számított megkezdett 24 óránként,2db összesen 6 db
Napijeggyel az őshonos és idegenhonos darabszámkorlátozással nem védett halfajok egyedeiből naponta összesen 5 kg tartható meg, amelyből legfeljebb 3 kg lehet a darabszámkorlátozással nem védett őshonos „egyéb” hal.
Az egyesület vízterületein a méret és darabszám korlátozással védett halfajokból ifjúsági horgász által megtartható halmennyiség 24 órás területi jeggyel fajonként 2db összesen 2 db
Az őshonos és idegenhonos darabszámkorlátozással nem védett halfajok egyedeiből ifjúsági horgász 24 órás napijeggyel összesen 5 kilogrammot tarthat meg, amelyből legfeljebb 3 kg lehet a darabszámkorlátozással nem védett őshonos „egyéb” hal.
Gyermek horgász 24 órás területi jegy birtokában összesen 3 kg darabszámkorlátozással nem védett őshonos és idegenhonos halat tarthat meg
Egyesületünk vízterületein az illetékes Hatóság engedélye alapján a ponty és a harcsa fajlagos tilalmi ideje feloldásra került, a pontyot a napijegyesre vonatkozó méret és mennyiségi korlátozások betartása mellet a tilalmi időben is meg lehet tartani, harcsára célzottan horgászni szintén lehet, ugyanakkor a kifogott harcsát a tilalmi időszakban napijeggyel megtartani nem szabad.
Éves általános emelt áras területi jegy birtokában a méret és darabszám korlátozással védett halfajokból megtartható halmennyiség naponta fajonként 2 db összesen 3 db. a területi jeggyel éves viszonylatban 20 db ponty tartható meg. A méret és darabszám korlátozással védett halfajok egyedeiből (a pontyot is beleértve) összesen 35 db tartható meg. Az őshonos és idegenhonos darabszámkorlátozással nem védett halfajok egyedeiből naponta összesen 5 kg tartható meg, amelyből legfeljebb 3 kg lehet a darabszámkorlátozással nem védett őshonos „egyéb” hal. A darabszám korlátozással nem védett őshonos halfajok egyedeiből naptári hetenként maximum 10 kilogramm, éves szinten 50 kilogramm tartható meg.
Sportcélú területi jeggyel a kifogott halat tilos megtartani, kivételt képeznek a jogszabályban invazívnak minősített halfajok egyedei. Sportcélú területi jeggyel célzottan ragadozó halakra horgászni csak pergető és legyező módszerrel lehet.
A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióikA horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével elismeri a horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét és vállalja azok maradéktalan betartását.
Tudomásul veszi, hogy
a) köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre,
b) róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet,
c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott, véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, illetve a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
Az igazolt szabálysértéshez kapcsolódóan elpusztult vagy elpusztított hal kártérítési értékét a Vhr. 1. sz. melléklete szerinti halgazdálkodási érték, mint pótlási érték figyelembevételével a halgazdálkodási hasznosító jogosult megállapítani, majd annak megtérítését előírni. A pontos értéket a mérlegelt súlyra számítottan, 1.000 Ft-ra történő kerekítéssel kell meghatározni és azt halgazdálkodási pótlási érték (pótdíj) befizetési jogcímen kell a horgásznak megfizetni. A pótdíj megfizetésétől függetlenül az elpusztult vagy elpusztított hal nem vihető el, így a horgász köteles azt – kérésére külön átadás-átvételi elismervény kölcsönös aláírása mellett – a halőrnek leadni. A hal csonkítása, csonkítással járó jelölése esetén a pótdíj az elpusztított hal kártérítési értékével megegyező
.Kirívó vagy ismétlődő szabályszegés esetén a szabályszegő horgász az egyesület vízterületeire érvényes területi jegy váltásától hosszabb időtartamra eltiltható. Az eltiltás mértékének megállapításáról a halgazdálkodási jog gyakorlója dönt, az alább megfogalmazott ajánlások figyelembevételével. Az eltiltás azzal a szabályszegő személlyel szemben érvényesíthető, akivel szemben a Halgazdálkodási, vagy más illetékes Hatóság elmarasztaló határozatot hozott, vagy bűncselekmény esetén jogerős elmarasztaló bírósági ítélet született. Szabályszegő egyesületi taggal szemben a fegyelmi eljárást le kell folytatni oly módon, hogy az itt megfogalmazott ajánlásokat, valamint a hatályos Fegyelmi Szabályzat által megfogalmazott szankciókat vele szemben egyaránt érvényesítsék.
Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése3-5 évHalőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozásaFelső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérleteEltiltás alatt álló személy jogosulatlan horgászata1-5 év, de legalább az eltiltás idejének a duplájaFelső méretkorlátozás megsértése 1-5 évDarabszám korlátozás megsértéseMennyiségi korlátozás megsértéseHal szándékos megcsonkításaBármilyen horgászattal kapcsolatos adatszolgáltatásnál valótlan személyi adat közlése, rögzítése, horgászokmány meghamisítása, azon a személyi adatok módosítása Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés az itt külön nem nevesített cselekmények esetében1-3 év, de legalább az eltiltás idejeHal jelölése, haljel vagy chip engedély nélküli eltávolítása1-3 évA fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása)Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartásaAlsó méretkorlátozás megsértéseMéretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérleteEgyidejű horgászat és rekreációs halászat6 hónap-2 évHorgászati tilalom alá eső területen vagy halfogási tilalom alatt horgászati vagy rekreációs halászati tevékenység végzése vagy annak kísérleteEgyéb, az OHR keretében rögzített tilalom megsértése3 hónap-1 évEgyéb, az OHR szabályain túli, a halgazdálkodásra jogosult által a helyi horgászrend vagy eseti hirdetmény keretében, illetve versenyszabályzatban meghatározott szabályszegés
5
TANYAHASZNÁLATI SZABÁLYZATEgyesületünk a halgazdálkodási jog gyakorlójaként a Holt-Marcal (Felsővíz) területén horgászrendi előírásként tanyarendszer működését engedélyezi.A tanyahely állandó foglalt horgászhelyként értelmezendő, ahol kizárólagosan a tanya kijelölt használója, valamint a tanyahasználó írásos engedélyével rendelkezők horgászhatnak. A tanyáról történő horgászat szabályait az Egyesületi Horgászrend szabályozza!Tanyahasználati jogosultság megadására, esetleges új tanyahely kijelölésére kizárólag az Egyesület Vezetősége (alapesetben Elnöke) jogosult.A tanyahely nem tagi tulajdon, a tanyahasználati jogosultság nem rendeltetésszerű használat, szabálysértés, az egyesületi horgászrend megsértése esetén visszavonható.A tanyahelyeket egymás között cserélni tilos! A tanyahelyet más személynek átadni tilos! Különösen tilos a tanyahelyeknek pénzért, vagy más anyagi jellegű elllentételezésért történő adás-vétele! A fenti cselekmény fegyelmi eljárás lefolytatást, az egyesületből történő kizárást vonhat maga után!A használati jogosultság megszűnése esetén (a jogosultság visszavonása, az egyesületből történő kilépés, tagfenntartás elmulasztása, elhalálozás, tanyahasználatról történő lemondás) a tanyahellyel az Egyesület rendelkezik! Kivételt jelent elhalálozás esetén kizárólag egyenes ági leszármazott (szülő-gyermek-unoka) esete, amely esetben, ha a leszármazott egyesületi tag, a tanyahasználat bejegyzéséhez az Egyesület Vezetősége hozzájárul, amennyiben a leszármazott korábban nem követett el halgazdálkodással összefüggő szabálysértést az Egyesület vízterületein.A tanyahasználókról az Egyesület nyilvántartást vezet. A tanyahasználati jogosultságot kizárólag az Egyesület által kiadott lepecsételt és a Vezetőség valamelyik tagja által aláírt „tanyahasználati kártyával” lehet igazolni. Tanyahasználati engedély más személy részére a kártya hátoldalán adható, amely a tanyahasználó aláírásával az Egyesület bélyegzőjével hitelesítve érvényes.A megüresedett tanyahelyeket az Egyesület az új tanyahelyet igénylők között kiosztja. Az igénylés feltétele legalább két éves egyesületi tagság, valamint nyilatkozat arról, hogy az igénylő korábban nem követett el halgazdálkodással összefüggő szabálysértést az Egyesület vízterületein.Új igénylők estében az egyesület Vezetősége a megüresedett helyek függvényében, tanyasorsolást tart. Tanyát igényelni, kizárólag személyesen, félfogadási időben, az egyesület tanyaházában lehet. A tanyahelyek sorsolásánál a feliratkozási sorrend számít. A tanyasorsolásnál a megüresedett tanyák számának függvényében az igénylőket sorrendben telefonon értesítjük ki. Ha az igénylő a sorsoláson nem tud részt venni, írásos meghatalmazással más személyt a sorsoláson való részvételre maga helyett küldhet. A sorsolást követően 5 napon belül írásban (e-mail) nyilatkozni kell arról, hogy az igénylő a sorsolt tanyát elfogadja-e. A tanyához jutásért, tanyahasználatért az egyesület díjat nem számol fel. Abban az esetben viszont, ha a tanyahasználó használati jogosultságát fenn kívánja tartani, de az adott évben az egyesület vízterületére éves területi jegyet nem vásárol, tanyafennmaradási díjat köteles fizetni, annak érdekében, hogy a tanyahely más igénylő részére ne kerüljön kiosztásra.A tanyahelyen horgászstég építését a szükséges hatósági engedélyek birtokában, az engedélyezett méretkorlátok figyelembe vételével, csak fából lehet elvégezni. Horgászstég építéséhez, fenntartásához a területileg illetékes Vízügyi Igazgatóság engedélye szükséges, amely éves mederhasználati díj megfizetéshez van kötve. Tehát a tanyahely, és a horgászstég egymástól független, az Egyesület stég építésére, fennmaradására engedélyt nem adhat!A horgászstég megfelelő, balesetmentes állapotáért a stég használója felelős. Az a stégtulajdonos, aki tagságát megszüntette, azonnal köteles stégét elbontani, annak anyagát a vízpartról elszállítani. Amennyiben a tulajdonos bontási kötelezettségének nem tesz eleget, további igénye a stég anyagára nem érvényesíthető.Az Egyesületnek a horgászati tevékenység gyakorlásához rendelkezni kell a szükséges szakhatósági, vagyonkezelői engedélyekkel (környezetvédelem, vízügy) ezen engedélyeztetés okán a vízparti létesítmények állapotáért mi is felelősek vagyunk. Ennek okán Egyesületünk, a horgászati tevékenységhez kapcsolódóan, a természetvédelmi, balesetvédelmi, előírásoknak való megfelelés érdekében valamint a halőri munka feltételeinek biztosítása érdekében a stégek állapotát figyelemmel kíséri.Az elhanyagolt, rossz állapotú stégek rendbetételére vonatkozó dokumentált felszólítást követően 20 nap határidőn belül - a szükséges karbantartást, javítást el kell végezni. A határidő leteltét követően, amennyiben a szükséges javítást a tanyatulajdonos nem végzi el, az egyesület a horgászhely használati jogosultságát más tagja részére átadja. Ebben az esetben a stéget annak létesítője 15 napon belül köteles elbontani. Ennek elmulasztása esetén a stég anyagára tagi igény nem érvényesíthető. A vízparton, valamint a stégeken esőbeálló, illetve bódé építése tilos!Jelen Tanyahasználati Szabályzatot, mint önálló szabályzó erővel bíró dokumentumot, amely egyúttal Egyesületi Horgászrend mellékletét is képezi 2025/2 (01.23.) számú határozatával elfogadta.